Rady na zoznámenie6 minút

3 jednoduché tipy, ako viesť zaujímavý rozhovor na prvom rande

3 jednoduché tipy, ako viesť zaujímavý rozhovor na prvom rande

Naša vzťahová poradkyňa Kate Taylor má pre vás niekoľko jednoduchých rád, aby ste pri zoznamovaní už viac nemuseli hľadať tie správne slová.

Máte občas pocit, že na prvom rande neviete, čo povedať? Ak áno, nie ste jediní. Náš nedávny prieskum ukázal, že zatiaľ čo 85 % nezadaných vo veku nad 50 rokov sa cíti sebaisto v písomnej komunikácii pri online randení a esemeskovaní, len 36 % z nich uviedlo, že sa cítia uvoľnene, keď majú nadviazať rozhovor počas rande naživo.

Prečo nevieme, čo povedať

Dôvody, prečo zrazu zo seba nevieme dostať ani slovo, sú rôzne. Možno ste v strese alebo sa hanbíte, keď stretnete niekoho nového. Možno sa bojíte, že poviete niečo, čo by ste nemali. Ak ste muž, vysvetlenie môže byť dokonca vedecky podložené – výskum ukázal, že muži majú dočasný výpadok inteligencie, keď sa zhovárajú s niekým, kto ich priťahuje. Váš vek za to však nemôže. Náš prieskum odhalil, že mladší nápadníci sú pri osobnom rozhovore ešte menej sebavedomí.

Pripravili sme pre vás tri jednoduché rady, vďaka ktorým bude rozhovor na vašom prvom rande prebiehať hladko. Najprv si ich vyskúšajte v každodennom živote, a potom predveďte dokonalý dialóg na rande.

1. Klaďte otvorené otázky

Mala si dnes pekný deň? Áno? Super. Hm, máš na leto nejaké zaujímavé plány? Nie? Aha. Už ste si niekedy povedali, že pri niektorých rozhovoroch to ide ako z chlpatej deky? My tiež! Pozrime sa teda na jednoduchý spôsob, akým to môžeme zmeniť.

Redaktori a novinári sa veľmi skoro učia, že nemajú klásť otázky, na ktoré sa dá odpovedať len zopár slovami. Namiesto toho používajú otvorené otázky, ktoré sú ako stvorené na to, aby sa toho dozvedeli trochu viac. Odpovedať na takéto otázky je zábavné, a vďaka nim sa z ťažkopádneho rozhovoru okamžite stane plynulý dialóg.

Prečo otvorené otázky fungujú

Otázka „Aký si mal/a deň?“ medzi vami nespustí kvetnatý rozhovor ako medzi dlhoročnými priateľmi. Otvorenejšia forma tejto otázky, ako napríklad: „Čo sa ti na dnešnom dni zatiaľ najviac páčilo?“, však nabáda na obsiahlejšiu odpoveď bez toho, aby pôsobila dotieravo.

Z jednoduchej otázky ako „Máš rád/rada svoju prácu?“ môžete hravo vytvoriť omnoho zaujímavejšiu: „Vždy si chcel/a pracovať v tomto odbore?“, čím zistíte viac o živote osoby, s ktorou máte rande, a o tom, ako sa dostala k svojej súčasnej práci.

V záujme vedy som teda túto metódu vyskúšala počas včerajšej večere na svojich pubertálnych deťoch. Namiesto toho, aby som sa ich opýtala „Ako bolo v škole?“ (čo vždy viedlo k odvrknutiu, myknutiu plecom alebo prevracaniu očí), som sa opýtala: „Porozprávajte mi o niečom, čo vás dnes naozaj rozosmialo.“ Rozžiarili sa im oči a zrazu sme si rozprávali najvtipnejšie príhody, ktoré sme v ten deň zažili.

Vhodné otvorené otázky na rande

Skúšajte klásť každému otvorené otázky, až kým si nevytvoríte repertoár tých, na ktoré vždy dostanete zábavné a rozmanité odpovede. Napríklad:

  • Akú najlepšiu radu si kedy dostal/a?
  • Aký je tvoj najzbytočnejší talent alebo schopnosť?
  • Akú najznámejšiu osobnosť si stretol/stretla?
  • Ktorá pasáž z filmu alebo knihy ťa vždy rozplače?
  • Čo ťa naposledy rozosmialo tak, že ťa až bolelo brucho?
  • Čo najzaujímavejšie si sa tento týždeň dozvedel/a?

2. Držte sa bezstarostných tém

V našom nedávnom prieskume sme sa tiež randiacich pýtali, o akých témach sa na prvých rande najradšej rozprávajú.

Jednoznačne vyhrali jednoduché a neutrálne témy.

Najlepšie a najhoršie témy na rozhovor

79 % ľudí nad 50 rokov, ktorí randia, sa rado rozpráva o svojich koníčkoch a záľubách. 65 % z nich rado hovorí o svojej kariére a 64 % o rodine.

Témy, ktoré opýtaných naopak najviac odradili, boli „vážne“ témy. 82 % ľudí nad 50 rokov na rande nerado rozpráva o peniazoch. 76 % z nich nechce hovoriť o predošlých partneroch a 75 % opýtaných uviedlo, že sa nechcú baviť o sexe.

Brzdite s dôvernými spoveďami

Ak patríte k ľuďom, ktorí sa pri prvých rozhovoroch na rande radi zbližujú a zdôverujú, pokúste sa aspoň trochu ubrať. Úprimnosť bez akýchkoľvek zábran je pochopiteľne vo vzťahoch na mieste, no nie vo vašom profile, v prvých vymenených správach, či počas prvých troch rande.

Prečo je dôležité úprimnosť krotiť

Je jednoduché urobiť zlý dojem, keď o sebe všetko vyzradíte priskoro. Nezabudnite, že noví ľudia vás nepoznajú, takže všetko, čo poviete, má veľkú výpovednú hodnotu.

Povedzme napríklad, že tento mesiac máte prečerpaný účet a robíte si starosti kvôli peniazom. Ak sa o to podelíte so svojím najlepším priateľom, nebude vás odsudzovať. Pozná vás a vaše dobré a zlé stránky už tak dlho, že mu bude záležať len na vás a bude dúfať, že ste v poriadku. Nová známosť sa na to však nepozerá s takým odstupom. Namiesto toho sa môže zamyslieť, či náhodou trochu nerozhadzujete, či vám nechýbajú organizačné schopnosti, alebo či nežiadate o peniaze.

Ak sa chcete vyhnúť takémuto zlému dojmu, na začiatok sa držte zábavných, neutrálnych tém. Keď sa spoznáte lepšie, budete môcť poodhaliť svoje najskrytejšie tajomstvá.

Ako sa stať majstrom umenia zdržanlivosti

Ak ste typ človeka, ktorý zvykne odhaliť osobné informácie priskoro, možno potrebujete čas, aby ste si zvykli na ľahké a uvoľnené témy. Keď diskutujete so svojimi známymi alebo kolegami, precvičujte si konverzácie zamerané na neutrálne témy, ako prázdniny, program s priateľmi, záľuby, filmy či literatúru. Potom v tom pokračujte, keď pôjdete na rande.

3. Nesnažte sa byť zaujímaví, zaujímajte sa!

Ako napísal v knihe Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí Dale Carnegie: „Za dva mesiace si môžete získať oveľa viac priateľov tým, že sa budete úprimne zaujímať o druhých, než keby ste sa dva roky snažili donútiť druhých k záujmu o vás samotných.“

Keď nás niekto zaujíma, prirodzene sa snažíme naňho urobiť dojem. V mysli zhromaždíme tie najzaujímavejšie veci o sebe a snažíme sa ich v konverzácii spomenúť. Alebo rovno preskočíme na to, čo máme s tým druhým spoločné, aj keď nešikovne, a utrúsime niečo ako: „Neuveriteľné, ja takisto dýcham! To nemôže byť náhoda!“

Viem, že by ste nikdy nemleli stále dookola len o sebe, ale kedy ste sa naposledy snažili naozaj počúvať to, čo vám niekto iný hovorí? Bez toho, aby ste si pripravovali podobnú príhodu, ktorú by ste tiež mohli spomenúť, rozmýšľali nad tým, čo si dotyčný naozaj myslí, alebo si priali, aby zrýchlil a prešiel k veci?

Ako sa stať lepším poslucháčom

Začnite trénovať už dnes. Nechajte niekoho rozprávať a sústreďte sa len na vstrebávanie toho, čo hovorí. Všimnete si toho oveľa viac – zachytíte nevšedný výber slov alebo témy, pri ktorých im zažiaria oči. Toto sú veci, ktoré milujú, ich skutočná vášeň, ktorá je ich palivom, tak načúvajte!

Pre dobrých poslucháčov je tiež oveľa jednoduchšie udržať rozhovor. Namiesto toho, aby ste rozmýšľali nad dômyselnou odpoveďou, môžete jednoducho klásť vhodné otázky, ako „Všimol som si, že si to dievča nazvala ‚čaja‘ – si z východu?“ Alebo „Mám pocit, že sa na ten tvoj kasting nesmierne tešíš! Vždy ťa tak zaujímalo herectvo?“ Len málo ľudí vie odolať čaru niekoho, kto ich tak pozorne počúva.

Zaregistrujte sa už dnes a vyskúšajte si svoje komunikačné schopnosti! Prečítajte si ďalšie rady o zoznamovaní – zaoberáme sa všetkými témami od znakov toho, že ste pripravení na nový vzťah, až po to, čo by ste mali očakávať od randenia, ak máte nad 50.

Zoznamka pre nezadaných s rovnakým zmýšľaním! Nájdite nezadaných s podobnými záujmami Zaregistrujte sa zadarmo